TBP02R1-381-12BE
Part Number:
TBP02R1-381-12BE
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
7A
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
12
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
250 V
Voltage - UL :
300 V