TBP01R1-508-08BE
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
TBP01R1-508-08BE
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 5.08,
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Blue
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
20A
Current - UL :
16 A
Features :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V