ED3001/3-KD
Manufacturer:
On-Shore Technology, Inc.
Part Number:
ED3001/3-KD
Category:
Wire to Board
Description:
TERM BLOCK 3POS 45DEG 5MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Category :
Wire to Board
Color :
Gray, Slate
Current :
16 A
Features :
Interlocking (Side), Lever Actuated
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197" (5.00mm)
Positions Per Level :
3
Product Status :
Active
Voltage :
300 V