TBL002A-350-05GR-2OR
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
TBL002A-350-05GR-2OR
Category:
Wire to Board
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 3.50,
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Wire to Board
Color :
Green
Current :
2 A
Features :
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Number of Levels :
1
Pitch :
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level :
5
Product Status :
Active
Voltage :
300 V