LCD4/0-14BF-X
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
LCD4/0-14BF-X
Category:
Lugs
Description:
CONN TERM RECT TONG 4/0 AWG #1/4
In Stock:
3
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Lugs
Color :
Purple
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Tab Thickness :
0.140" (3.56mm)
Terminal Style :
Two Stud Holes
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
1.060" (26.92mm)