ED10-250M-Q
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
ED10-250M-Q
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Description:
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, NON-
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Color :
Contact Finish :
Nickel
Contact Material :
Copper
Features :
Brazed Seam
Gender :
Male
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
0.720" (18.29mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)