D14-250MB-M
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
D14-250MB-M
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Description:
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Color :
Contact Finish :
Nickel
Contact Material :
Brass
Features :
Butted Seam, Serrated Termination
Gender :
Male
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
0.690" (17.53mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)