DNF14-250-M
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
DNF14-250-M
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Color :
Blue
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Features :
Serrated Termination
Gender :
Female
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Length - Overall :
0.830" (21.08mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)