DNG18-250FB-3K
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
DNG18-250FB-3K
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Description:
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Color :
Red
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Butted Seam
Gender :
Female
Insulation :
Fully Insulated
Length - Overall :
0.930" (23.62mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)