EDV10-250FIB-Q
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
EDV10-250FIB-Q
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Description:
STRONGHOLD FEMALE DISCONNECT, VI
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Color :
Yellow
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Gender :
Female
Insulation :
Fully Insulated
Length - Overall :
0.960" (24.38mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
0.260" (6.60mm)
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)