EDNF18-187MB-Q
Manufacturer:
Panduit Corporation
Part Number:
EDNF18-187MB-Q
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Description:
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, NYLO
Manufacturer :
Panduit Corporation
Category :
Color :
Red
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Serrated Termination
Gender :
Male
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Length - Overall :
0.790" (20.07mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.187" (4.75mm)