8Q-40.000MEJE-T
Manufacturer:
TXC Corporation
Part Number:
8Q-40.000MEJE-T
Category:
Crystals
Description:
1.6X1.2 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer :
TXC Corporation
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80 Ohms
Frequency :
40 MHz
Frequency Stability :
±15ppm
Frequency Tolerance :
±10ppm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Load Capacitance :
12pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)