8Y-16.000MAHJ-T
Manufacturer:
TXC Corporation
Part Number:
8Y-16.000MAHJ-T
Category:
Crystals
Description:
2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer :
TXC Corporation
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200 Ohms
Frequency :
16 MHz
Frequency Stability :
±30ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)