8Y-40.000METQ-T
Manufacturer:
TXC Corporation
Part Number:
8Y-40.000METQ-T
Category:
Crystals
Description:
2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer :
TXC Corporation
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80 Ohms
Frequency :
40 MHz
Frequency Stability :
±10ppm
Frequency Tolerance :
±10ppm
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance :
10pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)