ABMM2-8.000MHZ-R60-E2-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
ABMM2-8.000MHZ-R60-E2-T
Category:
Crystals
Description:
CRYSTAL 8.000MHZ 18PF SMD
Manufacturer :
Abracon
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60 Ohms
Frequency :
8 MHz
Frequency Stability :
±20ppm
Frequency Tolerance :
±20ppm
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.142" W (6.00mm x 3.60mm)