NX2016AB-40MHZ SW2W
Manufacturer:
NDK
Part Number:
NX2016AB-40MHZ SW2W
Category:
Crystals
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 7PF SMD
Manufacturer :
NDK
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60 Ohms
Frequency :
40 MHz
Frequency Stability :
±20ppm
Frequency Tolerance :
±20ppm
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance :
7pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-30°C ~ 75°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)