FA-20H 16.0000MF12Z-AC3
Manufacturer:
Epson
Part Number:
FA-20H 16.0000MF12Z-AC3
Category:
Crystals
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD
In Stock:
104
Manufacturer :
Epson
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80 Ohms
Frequency :
16 MHz
Frequency Stability :
±12ppm
Frequency Tolerance :
±10ppm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Load Capacitance :
9pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)