KC2016K66.6667C1GE00
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
KC2016K66.6667C1GE00
Category:
Oscillators
Description:
XTAL OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Max) :
18mA
Frequency :
66.6667 MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Function :
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
CMOS
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
1.6V ~ 3.63V