303-28-24-MC-0300F
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
303-28-24-MC-0300F
Category:
Flat Ribbon Cables
Description:
CBL RIBN 24COND 0.039 MULT 300'
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Multiple
Length :
300.0' (91.44m)
Number of Conductors :
24
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
UL Style 2651
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
0.945" (24.00mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG