302-28-05-GR-0300F
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
302-28-05-GR-0300F
Category:
Flat Ribbon Cables
Description:
CBL RIBN 5COND 0.05 GRAY 300'
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Gray
Length :
300.0' (91.44m)
Number of Conductors :
5
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
UL Style 2651
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG