3759/50SO
Manufacturer:
3M
Part Number:
3759/50SO
Category:
Flat Ribbon Cables
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 BLACK
Manufacturer :
3M
Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable, Round Jacket
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Black
Length :
Number of Conductors :
50
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Ribbon Thickness :
Ribbon Width :
2.450" (62.23mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG