AWG28-40/F/300
Part Number:
AWG28-40/F/300
Description:
CBL RIBN 40COND 0.05 MULTI 50'
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Length :
50.0' (15.24m)
Number of Conductors :
40
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
2.000" (50.80mm)
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG