AWG28-50/G-1/300
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
Part Number:
AWG28-50/G-1/300
Category:
Flat Ribbon Cables
Description:
CBL RIBN 50COND 0.039 GRAY 50'
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Gray
Length :
50.0' (15.24m)
Number of Conductors :
50
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 2651
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
1.969" (50.01mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG