3801/50SF 100
Manufacturer:
3M
Part Number:
3801/50SF 100
Category:
Flat Ribbon Cables
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 GRAY 1'
Manufacturer :
3M
Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 34 AWG
Features :
Zippable
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Gray
Length :
1.00' (304.80mm)
Number of Conductors :
50
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 2651
Ribbon Thickness :
0.039" (0.99mm)
Ribbon Width :
2.500" (63.50mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
26 AWG