AWG28-34/F/300
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
Part Number:
AWG28-34/F/300
Category:
Flat Ribbon Cables
Description:
CBL RIBN 34COND 0.05 MULT 300'
In Stock:
10
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Multiple
Length :
300.0' (91.44m)
Number of Conductors :
34
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 2651
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
1.700" (43.18mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG