55PC2151-22-2/3/5/6/9-95
Part Number:
55PC2151-22-2/3/5/6/9-95
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 5COND 22AWG GRN/WH SHLD
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.140" (3.56mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0090" (0.229mm)
Jacket Color :
Green, White
Length :
Number of Conductors :
5
Operating Temperature :
150°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG