EPD5955-22-MT29C1693L016
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
EPD5955-22-MT29C1693L016
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 2COND 22AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.104" (2.64mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0050" (0.127mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Spiral
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG