55A4131-24-3/6/9-9CS2275
Part Number:
55A4131-24-3/6/9-9CS2275
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 3COND 24AWG WHITE
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.096" (2.44mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
150°C
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG