CVCO55CC-2200-2400
Manufacturer:
Crystek Corporation
Part Number:
CVCO55CC-2200-2400
Category:
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Description:
VCO 2300MHZ 1-12V 12.7X12.7MM
Manufacturer :
Crystek Corporation
Category :
2nd Harmonic, Typ (dBc) :
-15
Frequency - Center :
2300MHz
Frequency Range :
2200 ~ 2400MHz
Height :
0.220" (5.59mm)
Icc Max :
28mA (Typ)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
16-QFN, Variant
Phase Noise Typ (dBc/Hz) :
-110
Power (dBm) :
7 ±2
Product Status :
Active
Pushing (MHz/V) :
1
Size / Dimension :
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC) :
1 V ~ 12 V
Voltage - Supply :
8V