LM3691TL-1.2EV/NOPB
Part Number:
LM3691TL-1.2EV/NOPB
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
BOARD EVAL FOR LM3691TL-1.2
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
1A
Frequency - Switching :
4MHz
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Obsolete
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LM3691
Voltage - Input :
2.3V ~ 5.5V
Voltage - Output :
1.2V