LM2853-1.2EVAL
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM2853-1.2EVAL
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
BOARD EVAL LM2853-1.2
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
3A
Frequency - Switching :
550kHz
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Obsolete
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LM2853
Voltage - Input :
3V ~ 5.5V
Voltage - Output :
1.2V