PKT-MEZDPD4506A-84E8
Manufacturer:
Monolithic Power Systems
Part Number:
PKT-MEZDPD4506A-84E8
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
CONFIGURABLE 4506A 2.5V 4A EVB
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
4A
Frequency - Switching :
800kHz
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Active
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s), Cable(s), Accessories
Utilized IC / Part :
mEZDPD4506A-84E8
Voltage - Input :
9V ~ 15V
Voltage - Output :
2.5V