PKT-MEZDPD3603A-8535
Manufacturer:
Monolithic Power Systems
Part Number:
PKT-MEZDPD3603A-8535
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
CONFIGURABLE 3603A BUCK EVAL BRD
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
3A
Frequency - Switching :
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Active
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s), Cable(s), Accessories
Utilized IC / Part :
mEZDPD3603A-8535
Voltage - Input :
4.5V ~ 36V
Voltage - Output :
0.6V ~ 12V