MAX17501BTEVKIT#
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
MAX17501BTEVKIT#
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
KIT EVAL FOR MAX17501B
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
500mA
Frequency - Switching :
600kHz
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Obsolete
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
MAX17501B
Voltage - Input :
6V ~ 60V
Voltage - Output :
5V