LMQ61460EVM-400K
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LMQ61460EVM-400K
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
6A 400KHZ AUTOMODE LMQ61460 EVM
In Stock:
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
6A
Frequency - Switching :
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Active
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LMQ61460-Q1
Voltage - Input :
3V ~ 36V
Voltage - Output :
5V