LMZ12002EXTEVAL/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LMZ12002EXTEVAL/NOPB
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Description:
BOARD EVAL LMZ12002EXT
In Stock:
3
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
2A
Frequency - Switching :
Up to 1MHz
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Active
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LMZ12002EXT
Voltage - Input :
4.5V ~ 20V
Voltage - Output :
1.8V