TPS73501EVM-276
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
TPS73501EVM-276
Category:
Linear Voltage Regulator Evaluation Boards
Description:
EVAL MODULE FOR TPS73501-276
In Stock:
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Board Type :
Fully Populated
Channels per IC :
1 - Single
Current - Output :
500mA
Product Status :
Active
Regulator Type :
Positive Adjustable
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
TPS73501
Voltage - Input :
2.7V ~ 6.5V
Voltage - Output :
1.8V