LP38859-1.2EVAL
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP38859-1.2EVAL
Category:
Linear Voltage Regulator Evaluation Boards
Description:
BOARD EVALUATION LP38859-1.2
In Stock:
11
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Board Type :
Fully Populated
Channels per IC :
1 - Single
Current - Output :
3A
Product Status :
Obsolete
Regulator Type :
Positive Fixed
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LP38859
Voltage - Input :
3V ~ 5.5V
Voltage - Output :
1.2V