LP3991TL-1.3EV
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP3991TL-1.3EV
Category:
Linear Voltage Regulator Evaluation Boards
Description:
BOARD EVALUATION LP3991TL-1.3
In Stock:
11
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Board Type :
Fully Populated
Channels per IC :
1 - Single
Current - Output :
300mA
Product Status :
Active
Regulator Type :
Positive Fixed
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LP3991
Voltage - Input :
1.65V ~ 4V
Voltage - Output :
1.3V