ASEK758LCB-100U-T-DK
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Part Number:
ASEK758LCB-100U-T-DK
Category:
Sensor Evaluation Boards
Description:
BOARD DEMO 758LCB-100U SENSOR
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Category :
Sensor Evaluation Boards
Embedded :
Interface :
Product Status :
Active
Sensing Range :
100A
Sensitivity :
40mV/A
Sensor Type :
Current Sensor
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
ACS758
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V