ASEK759LCB-050B-T-DK
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Part Number:
ASEK759LCB-050B-T-DK
Category:
Sensor Evaluation Boards
Description:
BOARD DEMO 759LCB-050B SENSOR
In Stock:
1
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Category :
Sensor Evaluation Boards
Embedded :
Interface :
Product Status :
Active
Sensing Range :
50A
Sensitivity :
26.4mV/A
Sensor Type :
Current Sensor
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
ACS759
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V