ASEK-70331EESA-2P5U3-DK
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Part Number:
ASEK-70331EESA-2P5U3-DK
Category:
Sensor Evaluation Boards
Description:
EVAL BOARD FOR ACS70331
In Stock:
9
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Category :
Sensor Evaluation Boards
Embedded :
Interface :
Analog
Product Status :
Active
Sensing Range :
2.5A
Sensitivity :
800mV/A
Sensor Type :
Current Sensor
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
ACS70331
Voltage - Supply :
3V ~ 4.5V