DF150AE160
Manufacturer:
SANREX
Part Number:
DF150AE160
Category:
Bridge Rectifiers
Description:
DIODE MODULE 1600V 150A
In Stock:
19
Manufacturer :
SANREX
Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 mA @ 1600 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.31 V @ 150 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV