DF30AA160
Manufacturer:
SANREX
Part Number:
DF30AA160
Category:
Bridge Rectifiers
Description:
DIOE MODULE 1600V 30A
In Stock:
89
Manufacturer :
SANREX
Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 mA @ 1600 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 30 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV