EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
Manufacturer:
TechNexion
Part Number:
EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
Category:
Single Board Computers (SBCs)
Description:
SBC 1.0GHZ 1CORE 512MB/512MB RAM
Manufacturer :
TechNexion
Category :
Single Board Computers (SBCs)
Analog Input:Output :
Cooling Type :
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9, i.MX6Solo
Digital I/O Lines :
Ethernet :
Expansion Site/Bus :
PCIe
Form Factor :
EDM Compact
Number of Cores :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RAM Capacity/Installed :
512MB/512MB
RS-232 (422, 485) :
Size / Dimension :
3.230" x 2.360" (82.04mm x 59.94mm)
Speed :
1.0GHz