R3G180-AA05-H1
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
R3G180-AA05-H1
Category:
AC Fans
Description:
CENTRIFUGAL FANS
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
444.7 CFM (12.45m³/min)
Approval Agency :
CE, CSA, EAC, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Alarm, Electronic Commutation (EC), PWM Control, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
Operating Temperature :
-13 ~ 122°C (-25 ~ 50°C)
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
RPM :
2360 RPM
Size / Dimension :
Round - 180mm Dia
Static Pressure :
2.754 in H2O (686.0 Pa)
Termination :
5 Wire Leads with Ferrules, 5 Wire Leads with Ferrules
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
164.7mm