LPC12A99-BTER-B1+6
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
LPC12A99-BTER-B1+6
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 90-264VAC
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
AC Fans
Air Flow :
140.0 CFM (3.92m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Electronic Commutation (EC), PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
56.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
12.00W
Product Status :
Obsolete
RPM :
4000 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.440 in H2O (109.6 Pa)
Termination :
4 Terminals
Voltage - Rated :
90 ~ 264VAC
Weight :
0.816 lb (370.13 g)
Width :
38.00mm