LPC92B99-BTHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
LPC92B99-BTHR
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 92X25MM 90-264VAC EC
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
AC Fans
Air Flow :
58.0 CFM (1.62m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Electronic Commutation (EC)
Ingress Protection :
Noise :
40.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
5.50W
Product Status :
Obsolete
RPM :
4000 RPM
Size / Dimension :
Square - 92mm L x 92mm H
Static Pressure :
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
90 ~ 264VAC
Weight :
0.386 lb (175.09 g)
Width :
25.00mm