LPC80B99-BTER
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
LPC80B99-BTER
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 90-264VAC EC
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
AC Fans
Air Flow :
53.0 CFM (1.48m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Electronic Commutation (EC)
Ingress Protection :
Noise :
45.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
5.00W
Product Status :
Obsolete
RPM :
4500 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
90 ~ 264VAC
Weight :
0.386 lb (175.09 g)
Width :
25.00mm