FKA2-28089NBMT3F
Manufacturer:
Qualtek Electronics Corp.
Part Number:
FKA2-28089NBMT3F
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 280X89MM 115VAC TERM
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Category :
AC Fans
Air Flow :
740.0 CFM (20.72m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
62.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
51.3W
Product Status :
Active
RPM :
1700 RPM
Size / Dimension :
Square - 280mm L x 280mm H
Static Pressure :
0.018 in H2O (4.4 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
7.7 lbs (3.5 kg)
Width :
89.00mm